Хембој - филм за наследството на занаетите и традициите во мултиетничко Скопје

Почитувани, во понеделник, на 19 август во 20.30 часот ве покануваме на платото пред Музеј на Р. С. Македонија каде во рамките на петнаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм MakeDox - „МакеДокс“ ќе биде прикажан етнолошко документарниот филм ,,Хембој“ во продукција на Музејот на Република Северна Македонија чиј автор е етнологот Елизабета Конеска.
Снимен во старата скопска чаршија, каде што сè уште се бојадисуваат стари јакни, панталони, кошули и други видови ткаенини се прикажуваат трите генерации од семејството Незири кои го работат овој занает и го водат дуќанот што го презеле од семејството Бојачиев. Ова е филм за наследството на занаетите и традициите во мултиетничко Скопје.

Програмата на овој меѓународно етаблиран Фестивал годинава е сочинета од 92 филмови.